Zasady gry w squasha

 

Skrócone zasady gry w squasha
(przedruk ze strony www.squash.com.pl)

Punktacja

Mecz prowadzony jest do wygrania większości z pięciu setów. Każdy set prowadzony jest do momentu zdobycia przez jednego z zawodników 9 punktów, z wyjątkiem sytuacji remisu 8 do 8. Wtedy zawodnik odbierający (nie ten, który serwuje) musi zdecydować, czy dany set ma się toczyć do zdobycia 9 czy do 10 punktów, przy czym nie obowiązuje tu zasada przewagi dwu punktowej.

Punkty zdobywa tylko zawodnik serwujący. Kiedy serwujący wygra piłkę zdobywa punkt, gdy odbierający wygra piłkę, staje się serwującym.

Rozgrzewka

Przed rozpoczęciem meczu obaj gracze maja prawo do 5 minutowej rozgrzewki (po 2 i pól minuty z każdej strony kortu). W trakcie tej rozgrzewki rozgrzewana jest także piłka, która posłuży do rozegrania meczu.

W przypadku zmiany piłki lub wznowieniu gry po dłuższej przerwie gracze powinni rozgrzać piłkę tak, aby nadawała się do gry. Piłka może zostać rozgrzana przez innych graczy (na przykład podczas przerwy w grze).

Serwis

Gra rozpoczyna się od serwisu. Gracz, który serwuje jako pierwszy, jest wybierany losowo. Później serwuje tak długo, aż przegra piłkę. Wtedy gracz odbierający stanie się serwującym, a serwujący odbierającym.

W kolejnych setach pierwszym serwującym staje się gracz, który wygrał poprzedzającego seta.

Przy rozpoczynaniu serwowania gracz może wybrać stronę, z której chce zaserwować. Po wygraniu serwowanej piłki serwis musi nastąpić z przeciwnej strony.
Gracz serwujący, podczas serwisu, musi przynajmniej częścią jednej stopy dotykać pola serwisu. Aby serwis był poprawny piłka musi dotknąć bezpośrednio przedniej ściany powyżej linii serwisu i poniżej linii autu, a następnie, o ile gracz odbierający nie zagra z woleja, trafić w ćwiartkę kortu gracza odbierającego.

Dobry odbiór

Dobry odbiór to taki, w którym piłka zostanie odbita przed podwójnym zetknięciem z podłogą i uderzy w przednia ścianę (pomiędzy liniami autowymi). Po odbiorze piłka nie może dotknąć podłogi. Może natomiast odbijać się zarówno od ścian bocznych jak i od ściany tylnej.
Odbiór jest nieudany, gdy piłka dotknie dwa raży podłogi, lub zostanie odbita więcej niż raz, lub, gdy uderzy w lub za linie autowe, lub, gdy przed odbiciem od ściany przedniej dotknie podłogi.

Rozegranie piłki

Po poprawnym serwisie piłka rozgrywana jest aż do momentu niepoprawnego odbioru.

Rozegranie piłki składa się z dobrego serwisu i pewnej liczby dobrych odbiorów. Gracz wygrywa dana piłkę, jeśli przeciwnikowi nie uda się poprawnie zaserwować lub poprawnie odebrać piłki lub, gdy przed odebraniem piłki dotknie ona przeciwnika (jego ubrania, rakiety itp.)

Uderzenie przeciwnika piłką

Jeśli odebrana piłka, zanim dotknie przedniej ściany, dotknie przeciwnika, lub jego rakiety, ubrania itp., gra jest przerywana.

Jeśli odebrana piłka byłaby dobra i uderzyłaby poprawnie w przednia ścianę bez uprzedniego dotykania bocznych ścian, odbierający wygrywa piłkę pod warunkiem, ze nie obracał się wcześniej.